Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
15:00 Den tiden på året (Salong 2)
15:00 X&Y (Salong 1)
17:30 The Man Who Mends Women (Salong 1)
17:30 Tornet Kort tid kvar! (Salong 2)
19:00 Cold War (Salong 2)
19:45 Suspiria (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
15:00 Cold War (Salong 1)
15:00 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) Kort tid kvar! (Salong 2)
18:00 Girls of the sun (Salong 1)
18:00 När fjärilarna kommer (Salong 2)
20:15 Cold War (Salong 1)
20:15 X&Y (Salong 2)
Fler dagar...
Visas nu
Klassikerhöst 2018
jullovsbio
Barnbio på Fyris
miyazaki
dokumåndag
Podd
Ny finsk film
kulturkompis
lov
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
15:00 Den tiden på året (Salong 2)
15:00 X&Y (Salong 1)
17:30 The Man Who Mends Women (Salong 1)
17:30 Tornet Kort tid kvar! (Salong 2)
19:00 Cold War (Salong 2)
19:45 Suspiria (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
15:00 Cold War (Salong 1)
15:00 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) Kort tid kvar! (Salong 2)
18:00 Girls of the sun (Salong 1)
18:00 När fjärilarna kommer (Salong 2)
20:15 Cold War (Salong 1)
20:15 X&Y (Salong 2)
Fler dagar...
Prenumerera på vårt nyhetsbrev!
◀︎ BLÄDDRA ▶︎
Teheran Tabu
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
En film av Ali Soozandeh
Originaltitel
Land
Produktionsår
Längd
Genre
Åldersgräns
Språk
Textning
Tehran Taboo
Tyskland, Österrike
2017
90 min
Animerat drama
Från 15 år
Persiska
Svenska

I sin strävan efter frihet och lycka tvingas några personer i Teheran, Iran, att bryta mot samhällets förtryckande regler. Starkt och vackert animerat drama som jämförts med Persepolis och Waltz with Bashir.

Vinnare i Scope100, där 100 filmälskare har röstat fram en film som vinner svensk biografdistribution genom Folkets Bio

Medverkande: Farhad Abadinejad, Jasmina Ali, och Rozita Assadollahy.
Originaltitel
Land
Produktionsår
Längd
Genre
Åldersgräns
Språk
Textning
Tehran Taboo
Tyskland, Österrike
2017
90 min
Animerat drama
Från 15 år
Persiska
Svenska

i dag
15:00 Den tiden på året (Salong 2)
15:00 X&Y (Salong 1)
17:30 The Man Who Mends Women (Salong 1)
17:30 Tornet Kort tid kvar! (Salong 2)
19:00 Cold War (Salong 2)
19:45 Suspiria (Salong 1)
i morgon
15:00 Cold War (Salong 1)
15:00 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) Kort tid kvar! (Salong 2)
18:00 Girls of the sun (Salong 1)
18:00 När fjärilarna kommer (Salong 2)
20:15 Cold War (Salong 1)
20:15 X&Y (Salong 2)
fre 14 dec
18:00 En armé av älskande Premiär! (Salong 2)
18:00 The Bookshop (Salong 1)
20:15 Girls of the sun (Salong 1)
lör 15 dec
14:00 Stora stygga räven Barnbio premiär! (Salong 2)
14:00 Vem lurar Alfons? (Sv. tal) Barnbio! (Salong 1)
15:00 Fanny och Alexander Julspecial! (Salong 1)
16:00 The Bookshop (Salong 2)
18:15 Den tiden på året (Salong 2)
18:30 Cold War (Salong 1)
20:15 Girls of the sun (Salong 1)
20:15 När fjärilarna kommer (Salong 2)
sön 16 dec
14:00 Stora stygga räven Barnbio! (Salong 1)
14:00 Vem lurar Alfons? (Sv. tal) Barnbio! (Salong 2)
15:00 Cold War (Salong 2)
16:00 Nattlek Klassiker (Salong 1)
18:00 The Bookshop (Salong 1)
18:00 X&Y Kort tid kvar! (Salong 2)
20:15 Cold War (Salong 2)
20:15 Girls of the sun (Salong 1)
mån 17 dec
17:30 En armé av älskande (Salong 2)
17:30 Shoplifters Förhandsvisning! (Salong 1)
19:00 Girls of the sun (Salong 2)
19:45 Cold War (Salong 1)
tis 18 dec
15:30 Den tiden på året (Salong 2)
15:30 The Bookshop (Salong 1)
17:30 När fjärilarna kommer (Salong 2)
17:45 Cold War (Salong 1)
19:30 Girls of the sun (Salong 1)
19:45 Tornet English speech (Salong 2)
ons 19 dec
15:30 En armé av älskande (Salong 2)
15:30 När fjärilarna kommer (Salong 1)
17:30 X&Y Kort tid kvar! (Salong 2)
17:45 The Bookshop (Salong 1)
19:45 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) (Salong 2)
20:00 Cold War (Salong 1)
tors 20 dec
15:30 Cold War (Salong 1)
15:30 Rädda tomten Barnbio! (Salong 2)
18:00 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) (Salong 2)
18:00 Suspiria Sista chansen! (Salong 1)
20:00 X&Y Kort tid kvar! (Salong 2)
21:00 Roma Sista chansen! (Salong 1)
fre 21 dec
17:00 Kortfilmsblock 1 gratis! (Salong 1)
17:00 Kortfilmsblock 2 gratis! (Salong 2)
18:15 Shoplifters (Salong 1)
20:30 Internationella kortfilmsblocket gratis! (Salong 1)
lör 22 dec
16:00 METROPOLITAN Klassiker (Salong 1)
tis 25 dec
15:00 Bamse och dunderklockan (Salong 1)
19:00 Spirited Away Miyazakiklassiker! (Salong 1)
ons 26 dec
15:00 Spirited Away (Sv. tal) (Salong 2)
tors 27 dec
15:00 Bamse och dunderklockan (Salong 2)
Fyrisbiografen  |  S:t Olofsgatan 10  |  018 - 15 03 46

Fyrisbiografen stöds av
⬆︎